FAQ Roboty przemysłowe FANUC

 

1. Który Robot FANUC jest najbardziej odpowiedni do pakowania produktów w wysokich prędkościach?

2. Dlaczego FANUC LR Mate 200iC/5H przewyższa SCARA?

3. Czy robotami Fanuc można paletyzować i przekładać produkty bez konieczności zatrzymywania linii produkcyjnej?

4. Czym jest ramię robota?

5. Co to jest ROI?

6. Czym charakteryzują się roboty cztero-osiowe?

7. Jakie roboty Fanuc są dedykowane do spawania?

8. Co to jest i do czego służy system wizyjny?

9. W jakich gałęziach przemysłu mogą być wykorzystywane roboty FANUC?

10. Co to jest TAST (Through Arc Seam Tracking)?

11. Czym jest Touch Sensing?

12. Czym jest Torch Guarding?

13. Czym jest iR Vision?

14. Czy możliwe jest sterowania kilkoma robotami FANUC z jednego kontrolera?

 

 

1. Który Robot FANUC jest najbardziej odpowiedni do pakowania produktów w wysokich prędkościach?

FANUC Robotics oferuje szereg robotów zdolnych do pracy w wysokich prędkościach. Jednak trzy konkretne modele wyróżniają się na tym polu najbardziej. Są to: M-1iA , M-3iA i M-430iA/2F.

M-1iA i M-3iA często są określane jako Genkotsu lub roboty-pająki. Te modele robotów przemysłowych marki FANUC charakteryzują się lekkością, wysoką dokładnością i szybkością  przenoszenia produktów.

M-1iA mini robot waży zaledwie 17 kg przy ładowności 0,5 kg. Prędkość jego nadgarstka jest zdolna do obracania 3000 stopni na sekundę. Ten robot-pająk ma ocenę powtarzalności 0,02 mm.

M-3iA zapewnia 6 kg ładowności i 2000 stopni / sekundę obrotu nadgarstka. M-3iA / 6S porusza się jeszcze szybciej - osiągając 4000 stopni / sekundę. Powtarzalność równa się 0.1mm. M-3iA jest również dostępny w wersji food-safe.

M-430iA/2F to kolejny robot, który sprawia, że to doskonałe rozwiązanie wysokiej kompletacji prędkości. Ten wszechstronny model ma pięć osi ruchu, które mogą być instalowane w różnych miejscach: podłoga, sufit i ściany.

Szybkie i dokładne, M-430iA/2F może zakończyć 120 cykli na min z 1 kg ładunku i 100 cykli na minutę przy pełnej ładowności (2 kg). Powtarzalność równa się 0.5mm.

Powrót

 

2. Dlaczego FANUC LR Mate 200iC/5H przewyższa SCARA?

Podobnie jak SCARA (Selective RoHS Assembly Robot Arm), FANUC LR Mate 200iC/5H jest w stanie wykonać montaż aplikacji z precyzją i szybkością. Jednak FANUC LR Mate 200iC/5H przewyższył  SCARA oferując większą elastyczność i inteligencję.

Większa elastyczność.

FANUC LR Mate 200iC/5H został zaprojektowany z pięcioma osiami ruchu i ramienia w pionie przegubowym. Ten kompaktowy i wszechstronny robot FANUC może być zainstalowany w dowolnym miejscu - podłoga, sufit, ściany, stół, lub pod kątem. W przeciwieństwie do niego, typowy SCARA ma bardziej ograniczoną przestrzeń roboczą i mniej opcji instalacji.

Większa inteligencja.

FANUC LR Mate 200iC/5H jest wyposażony w czujniki i zdolność widzenia. Cechy te pozwalają mu pracować z większą dokładnością popełniając mniej błędów i eliminując tym samym konkurencję SCARA.

Pakiet oprogramowania FANUC iRVision jest zintegrowana z robotem - wystarczy dodać kamerę i kabel aby system był w pełni funkcjonalny. Robot FANUC może "widzieć" montaż części w 2D. Zintegrowany czujnik siły FANUC FS-60  umożliwia wykonywanie montażu 3D z sześcioma stopniami swobody. Roboty SCARA są ograniczone do montażu 2D.

Powrót

 

3. Czy robotami Fanuc można paletyzować i przekładać produkty bez konieczności zatrzymywania linii produkcyjnej?

Robot M710iC/50H został stworzony typowo do operacji, które charakteryzują się szybkim przenoszeniem. Pick’n’place to przetestowana konstrukcja dedykowana operacjom przenoszenia, która zapewnia niezawodność. M710iC/50H wyróżnia dużo lżejsza budowa od jego poprzedników, co umożliwia dużo szybsze ruchy. Roboty te są bardzo elastyczne pod względem możliwości ich montowania w różnych otoczeniach, np. w pozycji odwróconej (na suficie). Fanuc M710iC/50H mogą być wykorzystywane w produkcji artykułów spożywczych czy mleczarskich, posiadają bowiem schowane w korpusie robota przewody oraz ukryte silniki.

Powrót

 

4. Czym jest ramię robota?

Ramię robota to programowalny manipulator. Ramię składa się z segmentów połączonych ze sobą złączy obrotowych i liniowych. Złącza te pozwalają na kontrolowanie ruchów. Zadania, które wykonują ramiona robota zależą od dokładności i powtarzalności. Aplikacje te zwykle wymagają powtarzalnych ruchów.

Istnieje kilka rodzajów ramion robota. Najbardziej elastyczne ramiona mają od czterech do sześciu osi. Ramiona robotów oferują różne zasięgi robocze i maksymalne udźwigi. Na końcu ramienia robota jest zamocowany chwytak i służy do poruszania, układania, i innych operacji. Obszarem roboczym robota jest obszar, do którego ramię dociera w normalnym zakresie ruchów. Maksymalna udźwig to najwyższa waga, jaką ramię robota może bezpiecznie prowadzić i manipulować. Obejmuje to również wagę wszelkich dodatków do ramienia robota, w tym narzędzi.

Powrót

 

5. Co to jest ROI (Return on Investment)?

Obliczanie zwrotu z inwestycji jest najlepszą metodą do określenia korzyści finansowych płynących z  automatyzacji. Zwrot z inwestycji (ROI) jest stosunek zarobionych pieniędzy na inwestycji w zrobotyzowany system do ilości pieniędzy zainwestowanych.

Automatyzacja funkcji w fabryce może znacznie zmniejszyć koszty produkcji. Robot spawalniczy zazwyczaj osiąga wyniki takie, jak czterech spawaczy. Kupując używanego robota zwiększysz zwrot z inwestycji.

Powrót

 

6. Czym charakteryzują się roboty cztero-osiowe?

Standardowe cztero-osiowe roboty są skonfigurowane w nieco inny sposób niż popularne modele robotów sześcio-osiowych.

Zamiast trzech osi w okolicy nadgarstka, cztero-osiowe roboty mają jedna oś. Ich uproszczona konstrukcja pozwala zapewnić maksymalną stabilność i wytrzymałość dla aplikacji, takich jak magazynowanie i paletyzacja.

Niektóre cztero-osiowe modele robotów mają pręty zbrojeniowe wzdłuż ramion górnych i dolnych. Dzięki nim robot jest bardziej wytrzymały.

Oś J1: podstawowa oś umożliwiająca ruchy od strony lewej do prawej.

Oś J2: Oś ta jest przymocowana do konfiguracji podstawowej. Pozwala manewrować robotowi do przodu i do tyłu.

Oś J3: Ta oś łączy górne i dolne ramiona.

Oś J4: oś nadgarstka powodująca obrót EOAT.

Powrót

 

7. Jakie roboty Fanuc są dedykowane do spawania?

Roboty spawalnicze Fanuc noszą najczęściej nazwę Arc-Mate. Modele spawalnicze Arc-Mate zostały skonstruowane w celu realizacji różnorodnych procesów spawania (MIG/MAG, TIG, laser). Dzięki konstrukcji pustego w środku ramienia, roboty te pozwalają na prowadzenie przewodów spawalniczych wewnątrz ramienia. Takie rozwiązanie znacznie ogranicza ewentualność wystąpienia kolizji przewodów spawalniczych z innymi elementami stanowiska spawalniczego. Dodatkowo ze względu na oddalenie serwonapędów od kiści robota, kiść robota jest na tyle wąska, iż umożliwia spawanie elementów z bardzo utrudnionym dostępem do miejsca ułożenia spoiny.

Powrót

 

8 Co to jest i do czego służy system wizyjny?

System wizyjny to układ współpracujących ze sobą elektronicznych urządzeń, którego funkcją jest automatyczna analiza wizyjna otoczenia na podobieństwo zmysłu wzroku u ludzi.

Wszystkie roboty Fanuc posiadają zintegrowany system wizyjny iRVision, do którego wymagane jest jedynie podłączenie kamery i obiektywu. Nie wymaga on zastosowania przemysłowego, drogiego komputera. System wizyjny 2D służy do lokalizacji elementów, zabezpiecza przed powstawaniem błędów i innych operacji. Dla procesów wizyjnych w robotyce, dla których nie wystarczają narzędzia systemów wizyjnych 2D, firma Fanuc oferuje system wizyjny 3D.

System wizyjny zastosowany wraz z robotem paletyzującym pozwala na automatyczną identyfikację położenia opakowania, które ma być paletyzowane, jak również na kontrolę błędów położenia palety.

Powrót

9. W jakich gałęziach przemysłu mogą być wykorzystywane roboty FANUC?

Roboty Fanuc mogą być wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu: od samochodowego poprzez produkcję urządzeń AGD/RTV aż do przemysłu spożywczego lub budowlanego. Poszczególne rodziny robotów Fanuc zostały zaprojektowane do realizacji wyspecjalizowanych zadań, takich jak: paletyzacja produktów o różnym ciężarze, przenoszenie elementów, załadunek i wyładunek, a także spawanie łukowe i zgrzewanie punktowe. 

Powrót

 

10. Co to jest TAST (Through Arc Seam Tracking)?

Skrótem TAST określamy system Kompensacji Trajektorii Spawania. Kluczowym elementem w przypadku zrobotyzowanego spawania jest konieczność podążania za ścieżką spawania w celu konsekwentnego dopasowywania się do rzeczywistej pozycji elementu spawanego. Stosując funkcje TAST jesteśmy w stanie osiągnąć dany cel przy stosunkowo niskich kosztach. Metoda ta bazuje na pomiarze zmiany prądu spawania, który jest uzależniony od zmiany długości łuku. Jako czujnik pomiarowy spawania służy sam łuk. Kompensacja zmiany długości łuku odbywa się poprzez regulację pozycji i ruchu palnika.

Powrót

 

11. Czym jest Touch Sensing?

Touch sensing czyli automatyczne poszukiwanie pozycji detali. Funkcja ta pozwala na automatyczną zmianę zaprogramowanej trajektorii ze względu na zmianę położenia spawanych elementów, bazując na informacji z nisko prądowego obwodu zwarciowego lub innego dedykowanego urządzenia. W celu znalezienia źle ustawionych komponentów, poprawnego spawania elementów  bazujących na parametrach łuku, oraz dokładnego spawania elementów zmieniających kształt podczas spawania, należy zastosować jednocześnie funkcję poszukiwania pozycji detali oraz kompensacji trajektorii spawania. Funkcja Touch sensing pozwala na zidentyfikowanie pozycji elementów umiejscowionych poza granicą tolerancji, natomiast funkcja TAST pozwala na aktywne śledzenie ścieżki podczas procesu spawania.

Powrót

 

12. Czym jest Torch Guarding?

Funkcja Torch Guarding służy do ochrony palnika oraz ma na celu kompensację zmian końcówki prądowej wynikającej z długotrwałego spawania lub jej wymiany. W wyniku tego spawanie może nie zostać dokładnie przeprowadzone. Funkcja pomaga zapobiec regulacji punktu centralnego narzędzia oraz ponownego programowania trajektorii. Dodatkowo dostępna jest funkcja automatycznej regulacji punktu centralnego narzędzia, która zapewnia automatyczną kompensację zużywania się elektrody spawalniczej oraz końcówki prądowej w celu zwiększenia wydajności oraz zredukowania defektów.

Powrót

 

13. Czym jest iR Vision?

iR Vision jest to system wizyjny stworzony przez Fanuc Robotics. Opiera się on na termowizji, czyli procesie obrazowania w paśmie średniej podczerwieni pracujący w dwóch wymiarach (2D). Jest on dedykowany do aplikacji takich jak montaż czy tzw. ‘pick and place’ (z ang. podnieś i połóż). System iR Vision oferuje prostotę wiążącą się z używaniem urządzenia typu ‘plug and play’ (z ang. podłącz i używaj) zaiast polegania na kosztowych oraz skomplikowanych czujnikach czy wyszukanym sprzęcie. Nie ma potrzeby zabezpieczania czy precyzowania położenia i orientacji detali. Robot wyposażony w odpowiednie oprogramowanie systemu wizyjnego w prosty sposób lokalizuje oraz poprawia pozycję oraz orientację detali. Standardową cechą kontrolerów robotów Fanuc jest prostota instalacji oraz użycia systemu iR Vision. Wystarczy jedynie wgrać oprogramowanie i odpowiednio podłączyć kamerę do płyty głównej komputera PC.

Powrót

 

14. Czy możliwe jest sterowania kilkoma robotami Fanuc z jednego kontrolera?

Sterowanie kilkoma robotami z jednego kontrolera umożliwia funkcja Multi Robot Control. Funkcja ta umożliwia sterowanie do czterech robotów przez jeden kontroler. Roboty mogą poruszać się niezależnie lub synchronicznie. Dzięki takiej konfiguracji, roboty mogą być sterowane z jednego panelu programowania oraz współdzielić obwód awaryjnego zatrzymania.

Powrót

 

Roboty używane - polecane strony >>>

www.robotypanasonic.pl www.robotyabb.pl www.robotykuka.pl www.robotymotoman.plwww.robotycloos.plwww.robotykawasaki.pl